00:21 23 Iulie 2019
În direct
  • EUR19.69
  • USD17.55
  • RUB0.28
  • RON4.17
  • UAH0.68
Rezultatele alegerilor

Vezi noii primari ai reşedinţelor de judeţ

© Sputnik / Алексей Куденко
POLITICĂ
Sa primesc un link scurt
3910

Rezultatele parţiale ale alegerilor locale arată că PNL a câștigat 11 municipii reședinţă de județ, iar PSD a obținut 10 municipii reședință de județ.

BUCUREȘTI, 6 iunie – Sputnik. UDMR a obținut trei victorii, PRSo a câștigat în Deva, iar UNPR la Baia Mare. 

Numârâtoarea parţială a voturilor indică Partidul Ecologist Român câştigător al Primăriei din Râmnicu Vâlcea, conform ştiripesurse.ro.

Forumul Democrat al Germanilor a câștigat la Sibiu, iar Satul Mare, Miercurea Ciuc şi Sfântul Gheorghe sunt municipiile în care a câştigat UDMR.

Mai jos este lista cu noii primari:

Oradea

Ilie Bolojan (PNL) — 70,94%

Huszár István-Eric (UDMR) — 13,09%

Adelina Coste (PSD) — 9,51%

Arad

Gheorghe Falcă (PNL) — aprox. 45%

Sebastian Bulumac (independent susținut de PSD) — aprox. 20%

Timişoara

Nicolae Robu (PNL) — 52,9%

Florică Bîrsășteanu (PSD) — 22,69%

Adrian Orza (independent) — 7,23%

Reşiţa

Ioan Popa (PNL)

Drobeta Turnu-Severin

Marius Screciu (PSD)

Deva

Mircia Muntean (PSRo)

Cluj-Napoca

Emil Boc (PNL) — 64,86%

Horváth Anna (UDMR) — 12,65%

Octavian Buzoianu (independent susținut de PSD) — 8,72%

Zalău

Ionel Ciunt (PSD)

Satu-Mare

Gábor Kereskényi (UDMR)

Baia-Mare

Cătălin Cherecheș (UNPR)

Bistrița

Ovidiu Crețu (PSD)

Suceava

Ion Lungu (PNL)

Botoșani

Cătălin Flutur (PNL)

Piatra Neamț

Dragoș Chitic (PNL)

Iași

Mihai Chirică (PSD)

Târgu Mureș

Dorin Florea (independent susținut de PNL)

Vaslui

Vasile Pavăl (PSD)

Miercurea Ciuc

Raduly Robert Kalman (UDMR)

Braşov

George Scripcaru (independent susținut indirect de PNL)

Bacău

Cosmin Necula (PSD)

Alba Iulia

Mircea Hava (PNL)

Sfântu Gheorghe

Antal Árpád (UDMR)

Sibiu

Astrid Fodor (FDGR)

Focşani

Cristi Misăilă (PSD)

Galaţi

Ionuț Florian (PSD)

Râmnicu Vâlcea

Mircia Gutău (PER)

Târgovişte

Cristian Daniel Stan (PSD)

Buzău

Constantin Toma (PSD)

Brăila

Marian Dragomir (PSD)

Tulcea

Constantin Hogea (independent)

Târgu Jiu

Florin Cârciumaru (PSD)

Craiova

Lia Olgua Vasilescu (PSD)

Slatina

Emil Moț (PSD)

Piteşti

Cornel Ionică (PSD)

Alexandria

Victor Drăgușin (PSD)

Ploieşti

Adrian Dobre (PNL)

Slobozia

Adrian Mocioniu (PSD)

Călăraşi

Daniel Drăgușin (PNL)

Giurgiu

Niculae Bădălău (PSD)

Constanţa

Decebal Făgădău (PSD)

Tematic

Rezultatele parţiale ale alegerilor locale în România: PSD câştigă Capitala
Tagurile:
Reședințe de județ, Primari, Rezultate, Alegeri locale generale, România


Știrile Zilei