• UAH0.64
Sport
Sa primesc un link scurt
210 0 0

Scorul în urma celor trei reprize a fost egal 3:3, în finala la hochei de la Olimpiada Pyeongchang 2018, în care s-au întâlnit Echipa Atleţilor Ruşi şi Germania.

CHIȘINĂU, 25 feb — Sputnik. Echipa Atleţilor Ruşi a învins Germania în minutele de prelungiri la finala de hochei de la Pyeongchang.

Meciul, care a avut loc duminică, la Kannin, s-a încheiat cu scorul de 4: 3 (1:0, 0:1, 2:2, 1:0) în favoarea rușilor. Au marcat Vyacheslav Voinov Gusev (în minutele 54 și 60) și Kirill Kaprizov (70). Pentru Germana au marcat Felix Schütz (30), Dominik Kagun (54) și Jonas Müller (57).

​Here’s the GWG for Kirill Kaprizov to win gold for the Russians for the first time since 1992 @russiahockey_en #WinterOlympics

​BREAKING: #mnwild draft pick Kirill Kaprizov scores in overtime to give Team Russia a 4-3 victory over Germany in the Pyeongchang Olympics gold medal hockey game pic.twitter.com/nP1ijUD091

​Anterior, echipa de hochei a Atleţilor Ruşi a învins echipa cehă și a ajuns în finala Jocurilor Olimpice de la Pyeongchang, garantându-şi cel puțin medalia de argint.

Олимпиада 2018. Хоккей. Мужчины. Финал
© Sputnik / Александр Вильф

Semifinala, care a avut loc vineri, la Kannin, s-a încheiat cu un scor de 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) în favoarea rușilor.

Ultima oară când echipa rusă a participat la un meci final la Jocurile Olimpice a fost la Nagano, în 1998. Atunci rușii au pierdut în faţa echipei cehe și au câștigat medalia de argint.